آهن‌چی > وبلاگ > مقالات میلگرد > وزن مخصوص میلگرد چیست؟ نحوه محاسبه آن

وزن مخصوص میلگرد چیست؟ نحوه محاسبه آن

میلگرد یکی از پرکاربردترین مقاطع فولادی است که از آن در ساخت و ساز و صنایع مختلفی استفاده می‌شود. در صورتی که قصد دارید تا اقدام به خرید و استفاده از میلگرد کنید، یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، وزن مخصوص میلگرد است. وزن میلگرد یکی از مهم‌ترین خصوصیات این دسته از محصولات است که در تعیین کیفیت و استحکام هر سازه‌ای که با آن ساخته می‌شود، اهمیت دارد. در همین راستا در این مطلب از وب سایت آهن‌چی قصد داریم تا شما را با وزن مخصوص میلگرد آشنا کرده و در مورد نحوه محاسبه آن صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

وزن مخصوص میلگرد چیست؟

به منظور بررسی وزن مخصوص میلگرد باید گفت که وزن مخصوص به میزان وزن یک متر مکعب از میلگرد گفته می‌شود. این مقدار با واحد کیلوگرم بر متر مکعب بیان می‌شود. وزن مخصوص میلگرد با توجه به نوع فولاد، درصد کربن و سایر عناصر موجود در آن متفاوت است. لازم به ذکر است که براساس استاندارد آلمانی DIN، وزن مخصوص میلگرد 7850 کیلوگرم بر متر مکعب است.

روش محاسبه وزن میلگرد

به منظور بررسی نحوه محاسبه وزن مخصوص میلگرد، باید گفت که وزن این دسته از محصولات با توجه به مشخصات میلگرد مثل قطر، طول و گرید آن متفاوت بوده و قابل محاسبه است. به صورت کلی دو روش اصلی برای محاسبه وزن میلگرد وجود دارد. اگر بخواهیم شما را با این روش‌ها آشنا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش اول محاسبه وزن مخصوص میلگرد

در صورتی که قصد دارید تا وزن مخصوص میلگرد را محاسبه کنید، برای انجام این کار می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

وزن میلگرد = 7850 کیلوگرم بر متر مکعب * π * (قطر میلگرد^2) / 4 * طول میلگرد

روش دوم محاسبه وزن مخصوص میلگرد

روش دیگری که می‌توانید از آن برای محاسبه وزن مخصوص میلگرد استفاده کنید، کمک گرفتن از جدول وزن میلگرد است. در این جدول وزن هر شاخه میلگرد با توجه به قطر، طول و گرید آن مشخص شده است و می‌توانید از آن برای محاسبه وزن مخصوص میلگرد استفاده کنید.

اهمیت محاسبه وزن میلگرد

یکی از سوالات مهمی که افراد مطرح می‌کنند، این است که چرا محاسبه وزن مخصوص میلگرد اهمیت دارد. محاسبه وزن میلگرد برای موارد زیر ضروری است:

  • تعیین مقدار فولاد مورد نیاز برای یک پروژه
  • محاسبه وزن سازه
  • محاسبه هزینه ساخت سازه

به همین دلیل نیاز است تا به صورت دقیق نحوه محاسبه وزن مخصوص میلگرد را یاد بگیرید و از آن استفاده کنید.

خرید میلگرد با کیفیت از وب سایت آهن‌چی

پس از آن که شما را با نحوه محاسبه وزن مخصوص میلگرد آشنا کردیم، حال نیاز است تا شما را با سایت آهن‌چی آشنا کنیم. مجموعه آهن‌چی یکی از برترین مجموعه‌های فعال در این حوزه است که از طریق آن می‌توانید اقدام به خرید بهترین و با کیفیت ترین انواع میلگرد کرده و با کمترین قیمت ممکن، این دسته از محصولات را به شکل آنلاین و اینترنتی سفارش دهید. همچنین شما می‌توانید از طریق سایت آهن‌چی، قیمت لحظه ای میلگرد را مشاهده کرده و سپس اقدام به خرید میلگرد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام سریع قیمت

جهت استعلام سریع قیمت محصولات، اطلاعات خود را وارد کنید. کارشناسان مجموعه آهن‌چی در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

اشتراک گذاری