آهن‌چی > وبلاگ > مقالات میلگرد > راهنمای محاسبه و تخمین میلگرد مورد نیاز برای یک پروژه

راهنمای محاسبه و تخمین میلگرد مورد نیاز برای یک پروژه

یکی از مواردی که برای ساخت‌وساز باید به آن توجه کنید، محاسبه دقیق و تخمین میلگرد مورد نیاز برای پروژه‌های ساختمانی است. به‌طور کلی محاسبه دقیق میلگرد مورد نیاز برای هر پروژه ساختمانی، از گام‌های اساسی در برنامه‌ریزی و مدیریت پروژه به حساب می‌آید. انجام این کار علاوه بر آن‌که به شما در تخمین دقیق هزینه‌ها کمک می‌کند،  مانع هدر رفتن مصالح و اتلاف وقت و منابع نیز خواهد شد. در همین راستا در این مطلب از وبلاگ آهن‌چی قصد داریم تا به بررسی روش‌های مختلف محاسبه و تخمین میلگرد مورد نیاز برای پروژه‌ها بپردازیم و اطلاعات جامع و کاملی را در این زمینه به شما ارائه دهیم.

عوامل موثر بر میزان میلگرد مورد نیاز

برای این‌که بتوانید میزان میلگرد مورد نیاز برای ساخت‌و‌ساز را محاسبه کنید، باید به این نکته توجه کنید که علاوه بر انواع میلگرد، پارامترهای گوناگونی بر میزان موردنیاز میلگرد اثر دارند. از مهم‌ترین عوامل موثر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نوع سازه

یکی از مواردی که برای تعیین میزان میلگرد مورد نیاز باید به آن توجه کنید، نوع سازه است. درواقع اگر قصد دارید تا سازه‌ای با اسکلت فلزی بسازید، باید بدانید که در این نوع سازه‌ها، میلگرد برای آرماتوربندی ستون‌ها، تیرها و سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر در اسکلت بتنی، میلگرد نقش اصلی را در استحکام و مقاومت سازه ایفا می‌کند و در فونداسیون، ستون‌ها، تیرها، سقف و دیوارها به کار می‌رود. شما باید با توجه به کاربرد انواع میلگرد مورد نظر خود، برای خرید انواع میلگرد در حجم مورد نظرتان اقدام کنید.

ابعاد و مساحت پروژه

عامل دیگری که بر میزان میلگرد مورد نیاز برای پروژه موثر است، ابعاد و مساحت پروژه است. نکته‌ قابل‌توجه این است که هرچه طول و عرض پروژه بیشتر باشد، به میلگرد بیشتری نیاز خواهید داشت. از طرف دیگر ارتفاع سازه در میزان میلگرد مورد نیاز برای ستون‌ها و دیوارها تاثیرگذار است.

تعداد طبقات

با توجه به تعداد طبقاتی که قصد ساخت آن را دارید، ممکن است میزان میلگرد مورد نیاز شما دستخوش تغییر شود. هرچه تعداد طبقات بیشتر باشد، به دلیل افزایش بار وارده بر سازه، به میلگرد بیشتری نیاز خواهد بود.

نوع سقف

از موارد کاربرد انواع میلگرد، استفاده از آن در ساخت سقف است. درواقع به دلیل ویژگی انواع میلگرد، از آنها در ساخت انواع سقف استفاده می‌شود. البته نوع سقف شما تاثیر مستقیمی بر میزان میلگرد مورد نیاز در پروژه دارد. جهت بررسی این کاربرد، لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • سقف تیرچه بلوک: این نوع سقف نسبت به سقف‌های دیگر به میلگرد کمتری نیاز دارد.
  • سقف کرومیت: این نوع سقف به دلیل استفاده از تیرچه‌های فلزی، نسبت به سقف‌های بتنی به میلگرد کمتری نیاز دارد.
  • عرشه فولادی: این نوع سقف به دلیل استفاده از ورق‌های فولادی، نسبت به سقف‌های بتنی به میلگرد کمتری نیاز دارد.

طراحی و نقشه‌های مهندسی

طراحی و نقشه‌های مهندسی نیز می‌توانند بر میزان انواع میلگرد مورد نیاز شما تاثیر بگذارند. جزئیات مربوط به فونداسیون، ستون‌ها، تیرها و سقف در نقشه‌های مهندسی، میزان میلگرد مورد نیاز برای هر قسمت را مشخص می‌کنند.

مقررات ملی ساختمان

جهت محاسبه و تخمین میلگرد مورد نیاز برای پروژه، اطلاع از مقررات ملی ساختمان نیز نیاز است. بررسی ضوابط و استانداردهای مربوط به آرماتوربندی در مقررات ملی ساختمان، حداقل مقدار میلگرد مورد نیاز برای هر قسمت از سازه را تعیین می‌کند.

نوع و سایز میلگرد

امروزه در بازار شاهد عرضه انواع مختلفی از میلگردها هستیم و کارخانه‌های فعال در این حوزه، میلگردها را در سایزها و گریدهای مختلف تولید می‌کنند. نوع و سایز میلگرد مورد نیاز، با توجه به طراحی و نقشه‌های مهندسی و همچنین نوع سازه انتخاب می‌شوند.

شرایط آب و هوایی

به دلیل ویژگی‌های انواع میلگرد، شرایط آب‌وهوایی منطقه‌ای که قصد ساخت‌وساز در آن را دارید، بر محاسبه و تخمین میلگرد مورد نیاز برای پروژه موثر است. در مناطق زلزله‌خیز و یا شرایط آب‌و‌هوایی نامناسب، برای افزایش مقاومت سازه، به میلگرد بیشتری نیاز خواهد بود.

نوع خاک

نوع خاک محل ساخت‌وساز نیز می‌تواند بر میزان میلگرد مورد نیاز برای پروژه موثر باشد. به همین دلیل نیاز است تا در خاک‌های ضعیف، برای افزایش استحکام فونداسیون، میلگرد بیشتری استفاده شود.

ضایعات میلگرد

پیشنهاد ما این است که حتماً در هنگام محاسبه میلگرد مورد نیاز، ضایعات میلگرد را نیز که معمولاً حدود 10% است، در نظر بگیرید.

روش‌های محاسبه وزن میلگرد

اگر بخواهیم شما را با روش‌های محاسبه میلگرد آشنا کنیم، باید بگوییم که برای این منظور، روش‌های مختلفی پیش‌روی شما قرار دارند که به شرح زیر هستند:

محاسبه دستی

با استفاده از فرمول‌های مربوط به مقاطع مختلف سازه و با در نظر گرفتن عوامل ذکرشده در بالا، می‌توان مقدار میلگرد مورد نیاز را به‌صورت دستی محاسبه کرد. این روش نیاز به دانش فنی و دقت بالا دارد و ممکن است برای افراد مبتدی دشوار باشد.

استفاده از نرم افزارهای مهندسی

نرم‌افزارهای تخصصی متعددی مانندETABS ، SAP2000 و AutoCAD وجود دارند که می‌توانند با استفاده از اطلاعات مربوط به پروژه، مقدار میلگرد مورد نیاز را به‌طور دقیق محاسبه کنند. این روش به دانش فنی کمتری نیاز دارد و سرعت و دقت محاسبات را به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

استفاده از جداول و متره برآورد

با توجه به نوع سازه و ابعاد آن، می‌توان از جداول و متره برآورد موجود در منابع معتبر مانند کتاب‌های مرجع و یا وب‌سایت‌های تخصصی استفاده کرد. این روش برای پروژه‌های ساده و کوچک مناسب است و نسبت به روش‌های دیگر، دقت کمتری دارد.

بهترین روش خرید انواع میلگرد

با توجه به کاربرد انواع میلگرد، اگر قصد دارید تا این دسته از محصولات را خریداری کنید، نیاز است تا انواع میلگرد را از طریق مجموعه معتبری سفارش دهید. وب سایت آهن‌چی یکی از برترین مجموعه‌های فعال در این حوزه است. شما می‌توانید انواع میلگرد تولیدی کارخانه‌های مختلف را از مجموعه آهن‌چی سفارش دهید و از این محصولات در حجم دلخواه خود استفاده کنید.

 

 

حرف آخر

در این مطلب شما را با روش محاسبه و تخمین میلگرد مورد نیاز برای پروژه آشنا کردیم. محاسبه دقیق میلگرد مورد نیاز برای پروژه، از ضرورت‌های مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح پروژه است. روش‌های مختلفی برای محاسبه میلگرد وجود دارد که انتخاب هریک از آنها به نوع و پیچیدگی پروژه، دانش فنی و تخصص افراد و همچنین در دسترس بودن ابزارهای محاسباتی بستگی دارد. در این مطلب تلاش کردیم تا شما را با نکات مهم برای تخمین میلگرد مورد نیاز برای پروژه آشنا کنیم تا بتوانید به راحتی برای تامین آن برنامه‌ریزی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

استعلام سریع قیمت

جهت استعلام سریع قیمت محصولات، اطلاعات خود را وارد کنید. کارشناسان مجموعه آهن‌چی در اسرع وقت با شما تماس می‌گیرند.

اشتراک گذاری